Dohody o provedení práce – informace – dnem 1. 7. 2024 nabývají u DPP účinnosti změny evidenční pro zaměstnavatele
Za každý kalendářní měsíc, za každého zaměstnance na DPP, bude zaměstnavatel posílat příslušné správě sociálního zabezpečení (dále jen „ČSSZ“) na předepsaném tiskopise „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě DPP“ (dále jen „Výkaz“) údaj o výši zúčtovaného příjmu z DPP, a to do 20. dne následujícího měsíce.
Údaje o nástupu do zaměstnání a o skončení zaměstnání u DPP budou oznamovány u všech zaměstnanců na DPP do 20. dne následujícího měsíce, i když zaměstnanec nebude účasten nemocenského pojištění. ČSSZ v registru pojištěnců povede i zaměstnance na DPP nemocensky nepojištěné.
Všichni zaměstnanci na DPP, kteří nastoupili kdykoliv do zaměstnání před 1. 7. 2024 a toto zaměstnání jim trvá ještě v červenci 2024, musí být vedeni v registru pojištěnců na ČSSZ. Zaměstnavatel je povinen oznámit nástup do zaměstnání u všech zaměstnanců, jejichž nástup do zaměstnání zaměstnavatel dosud neoznámil, a to do 20. srpna 2024.
Podmínky účasti na nemocenském pojištění a tím i povinnost platit pojistné se u DPP do 31. 12. 2024 nemění. Z příjmu zaměstnance na DPP odvádí zaměstnavatel pojistné, až když zúčtovaný příjem do kalendářního měsíce je vyšší než 10 000 Kč.
Podrobnější informace lze získat na webu České správy sociálního zabezpečení https://www.cssz.cz/web/cz/zmeny-u-dpp-od-1.-7.-2024.
Od 1. 1. 2025 se mění u zaměstnanců na DPP podmínky účasti na nemocenském pojištění. Zde bude platit „kdo dřív podá, ten vyhrává”.
Budou platit dvě hranice příjmů pro posouzení vzniku účasti na nemocenském pojištění, obě budou odvozované od průměrné mzdy. Jejich výše bude známa až v září 2024, očekává se, že výše první hranice bude 11 500 Kč a druhé 4 500 Kč.
Zaměstnanec, který pracuje u více zaměstnavatelů na DPP, může mít vyšší sazbu pro odvod pojistného jen u jednoho zaměstnavatele, a to u toho, který pošle jako první na ČSSZ záměr uplatňovat režim tzv. oznámené dohody. U ostatních zaměstnavatelů bude platit druhá hranice (4 500 Kč). Už u příjmu 4 500 Kč se bude platit pojistné.
Zaměstnavatel bude postupovat tak, že po nástupu zaměstnance na DPP do zaměstnání pošle ČSSZ oznámení nástupu do zaměstnání a může zároveň poslat i záměr. ČSSZ povede registr oznámených dohod. Pokud na základě poslaného záměru se zjistí, že zaměstnanec je již veden v registru oznámených DPP, bude záměr vrácen s tím, že je již veden v registru oznámených DPP. Zaměstnavatel u něho bude posuzovat účast na nemocenském pojištění jako u ostatních zaměstnanců, pro něž bude také od 1. 1. 2025 platit hranice příjmů 4 500 Kč. U takového zaměstnance na DPP se bude postupovat stejně, jako by se postupovalo u DPČ, kdyby místo DPP byla uzavřena DPČ za stejných podmínek výkonu práce a odměňování, za jakých byla uzavřena DPP.
Legislativní změny k 1. 7. 2024 s povinností hlášení do 20. 8. 2024 budou další velkou administrativní zátěží nejen pro zaměstnavatele, ale pro instituce ČSSZ. V praxi a realizaci mezd vidím velké budoucí problémy, kdy zaměstnavatelé někdy realizují dohody na poslední chvíli s příslibem úhrady. Zde by mohlo nastat to, že zaměstnavatel, který takto postupuje, by mohl vyplatit mzdu zatíženou pouze srážkovou daní a následně z ČSSZ mu přijde oznámení, že zaměstnanec nesplňuje podmínky a jinde dohodu o provedení práce již má. Což by znamenalo zatížit DPP sociálním a zdravotním a co pak s tím–zaměstnanec dostal vyšší částku, než měl, a obráceně. A jak z toho v praxi ven… Bude to velká zátěž na personální oddělení a zpracování mezd.
Krásné léto! Ing. Edita Heitel, MBA, EHV Enterprise, s. r. o.